Fakultativní

25. září 2016 v 18:40 | Heriette |  Osobní odpad
Navzdory obecně proklamovanému odporu ke škatulkování jsem se se svou láskou k nim nikdy příliš netajila, trpíc potřebou někam (kamkoliv!) zapadnout, kterou jsem překonala (snad?) až docela nedávno, pro mne škatulky často představovaly drahocenné vodítko, místečko vyklizené minulými generacemi archetypů, jež dost možná čeká přímo na mne, podaří-li se mi mou rozlítanou a ne zcela vyhraněnou osobnost osekat a zkroutit do takové podoby, abych jej bez větších obtíží vyplnila. Cha. Pokud jsem tedy se škatulkami někdy měla nějaký problém, spočíval v tom, že jsem se do nich nikdy nedovedla dost dobře nasoukat.

Jde-li o takové, jež jakýmsi způsobem souvisejí se snahami přizpůsobit svou osobnost, řekla bych, že je to jedině dobře. Jenže pak tu máme škatulku "VEGAN".

Když jsem do toho šla, myslela jsem, že mi bude stačit vyřadit vejce, mléko, máslo a jiné produkty "zvířecího holokaustu" a "speciesistického spiknutí" (povšimni si mé nadsázky, prosím), jenže celá věc je zřejmě značně složitější.

Zaprvé, veganství se netýká jen stravy a chceš-li být správný vegan, znamená to konec kožichů a kožených bot. Jistě, s tím se ztotožňuji.

Zadruhé, zvířatům a životnímu prostředí obecně škodí i produkce palmového oleje a chceš-li být správný vegan, znamená to vyřadit i ten. Oukej, na tom by se pracovat dalo.

Zatřetí, lidé jsou též zvířata a chceš-li být správný vegan, nebudeš podporovat vyřisťování dělníků třetího světa a vše, do čeho nasypeš peníze, bude označeno nálepkou "fair trade", případně pocházet z lokálních zdrojů. Jakkoliv podporuji myšlenku, v překladu to pro mne znamená vyděl už tak na minimum seškrtaný počet povolených produktů dvěmi a vynásob své finanční výdaje třemi.

Začtvrté, zvířecí produkty se nacházejí i v kosmetice, elektronice a kdovíkde ještě, chceš-li být správný vegan, určitě se chceš zbavit i jich. Ehm, chápu, stačí.

Zapáté, veganství není jen změna stravy, veganství je životní styl, celospolečenská revoluce a chceš-li být správný vegan, je tvou povinností šířit jej dál, obracet lidí ve svém okolí, sdružovat se s jinými vegany, účastnit se demonstrací... Propánajána, dost už.

Já doteď nevyřadila ani med (kupovaný od známého včelaře), neb na jeho užívání neshledávám nic ekologicky ani eticky závadného. Mé taneční boty budou mít koženou podrážku, což mne mrzí, ale nic jiného takhle prostě neklouže. Pravidelně jím u jednoho stolu s masožravci a nemám potřebu se s nimi o jejich způsobu stravování hádat (nutno dodat, že oni často ano). A ocitnu-li se na týden v horách, kde v jediné sámošce široko daleko seženu tak maximálně chleba a jablko, nějakou tu živočišnou příměs prostě zkousnu. Netvrdím, že v tomhle bodě setrvám, vím, že můžu věci dělat ještě lépe a ráda bych se k tomu jednou dopracovala, ale všechno najednou prostě nejde.

Nicméně, po střetnutí s několika nejveganštějšími vegany odmítajícími uznat zásluhy komukoliv, kdo nedosahuje jejich úrovně, jsem se pro vlastní klid téhle škatulky raději vzdala. Namísto toho jsem její název doplnila přídavkem "fakultativní" (podle vzoru fakultativně aerobní bakterie, rozumíme), a jakkoliv ji kdokoliv jiný uznávat nemusí, mne je v ní celkem dobře.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nancy Nancy | Web | 25. září 2016 v 19:06 | Reagovat

najdolezitejsie je to ze je dobre tebe. na vsetko ostatne sa smelo vykasli.

2 Clariena Clariena | Web | 25. září 2016 v 19:24 | Reagovat

I tak tě s tím veganstvím obdivuju o.O Já mám problém nejíst pouze maso, natož abych vynechala mléčné výrobky, sýry a všechno, takže... ne, děkuji. Ale za každého nového vegana či vegetariána jsem vděčná :)

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 25. září 2016 v 20:29 | Reagovat

Já tedy veganem nejsem a rozhodně nikdy nebudu, ale ctím rozhodnutí každého člověka, ať si dělá co považuje za správné a co mu vyhovuje, když bude stejně ctít to, co dělám já. Ale mám pro tebe nápad: Co se takhle stát "štafetovým veganem" - to by podpořilo tvou "fakultativní myšlenku" a až ti to přestane vyhovovat, někomu prostě "dáš babu" :-).

4 Heriette Heriette | Web | 26. září 2016 v 21:26 | Reagovat

[2]: Nu, v tomhle ohledu mám zřejmě výhodu - maso mi nikdy nechutnalo, jedla jsem pouze ryby a nějakou dobu po vysazení mi přestaly chybět i ty. Každopádně děkuji. :)

[3]: Když já bych raději byla veganem "lavinovým", ale je mi jasné, že je to těžké. :) Nicméně si neumím představit, že by mi to přestalo vyhovovat, tohle je zatím zřejmě nejlepší a nejpříjemnější způsob stravování, ale kdo ví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama