3, 2, 1... Panika!

27. června 2015 v 9:53 | Heriette |  Postřehy
Česká média nám poněkud zpanikařila - a zpanikařila natolik, že jsem si toho všimla i já a to si jejich vrtochů obvykle všímat nestíhám.

Panika se samozřejmě týká přistěhovalců. Rozhodně nejsem zastánce bezhlavého multi-kulti, to říkám předem, ačkoliv mne mezi ně po přečtení tohohle článku možná budeš chtít zařadit, a sice uznávám, že tzv. sluníčkoví lidé jsou v naší společnosti potřeba už pro udržení rovnováhy, ale po několika minutách strávených v jejich přítomnosti se mi v hlavě rojí takové scénáře, za něž by se nemuseli stydět ani tvůrci Happy Tree Friends.


Na druhou stranu, tahle preventivní nenávist k migrantům mi přijde prostě nesmyslná. Nemá cenu říkat jim "ne", nemá cenu proti nim demonstrovat, ať už si to odbýváš v ulicích nebo na Facebooku. V tuhle chvíli je snad již jasné, že dříve či později se objeví i u nás. A pokud zrovna nemáš v plánu uzavřít hranice naší republiky před světem, neexistuje způsob, jak tomu zabránit. Nehledě na to, že takové uzavření hranic by bylo nakonec větší politickou a ekonomickou katastrofou, než jakou by byli schopni zabezpečit sami přistěhovalci.

A nesmysl je to podle mne ještě z jiného důvodu. Budeš-li se na migranty dívat jako na uniformní dav, táhnoucí k nám škodit, plenit a znásilňovat, nemáš šanci mezi těmi, kdo by se integrovat dali, rozpoznat ty skutečně nepřizpůsobivé, u nichž je jakákoliv další snaha o začlenění marná. A co víc. Odmítneš-li je hromadně a jedním šmahem, vzbudíš tím frustraci i u těch potenciálně integrovatelných, což situaci pochopitelně nikterak nepomůže.

Tím, že řekneš ono naivní "ne", se automaticky stavíš do pozice poražených. Abychom si nenechali utéci alespoň nějakou kontrolu nad situací, asi bychom měli začít říkat mnohem realističtější "ano... ale!". Zabezpečit utečencům humánní podmínky pro přežití. Pomoci jim s integrací, aby společné soužití nebolelo ani je, ani nás. A na druhou stranu, udělat z repatriace reálné řešení krajních případů.

V tomhle článku nejde o navrhnutí konkrétních řešení. Ta nechám povolanějším. A je mi jasné, že nemám patent na pravdu. Snad jen hledám přístup, s nímž by bylo nejlepší se k přistěhovalecké krizi postavit, aby to nakonec bolelo co možná nejméně. A možná (pravděpodobně) existuje lepší než ten můj. Vím však, že panika jím není určitě.Dovětek: Můžeš jistě namítnout, že xenofobie je milióny let evoluce ověřený obranný mechanismus. Nicméně, argumentovat evolucí u společnosti, která jediný rozmnožovací mechanismus svých předků povýšila na zábavu, zatímco jeho původní funkci přemístila do Petriho misek, asi už ani nemá smysl.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Robka Robka | Web | 27. června 2015 v 22:43 | Reagovat

Dobrý postřeh, povedlo se ti to vyjádřit nenásilně a rozumně. Panika v českých médiích jen rozdmychává nenávist a odpor proti uprchlíkům a nevede k žádnému řešení.

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 28. června 2015 v 11:36 | Reagovat

Média v současné podobě dokážou paniku jen posilovat, ale když jde o skutečné a proveditelné varianty řešení, dávají pokrytecky ruce pryč, že to není jejich role, přesně podle rozšířeného a velmi oblíbeného modelu "neomezená práva, nulová odpovědnost". Dav se v takové chvíli začne chovat zároveň jako objekt i zdroj hysterie, což přesně vede k těm činům, nad kterými pak dokonce sami jejich aktéři zpětně kroutí hlavou a žasnou, jak se něco takového mohlo stát :-(.

3 Heriette Heriette | Web | 29. června 2015 v 10:52 | Reagovat

Děkuji za reakce. :) Mně se tahle situace upřímně také nelíbí, přes ty kecy o "kulturním obohacení" na ní klady prostě nenacházím. Na druhou stranu, věřím, že my si ji tímhle přístupem budeme schopni zhoršit ještě víc.

4 altermater altermater | 11. července 2015 v 14:42 | Reagovat

Tak nějak to cítím já. Velmi hezký článek s porozuměním pro tuto složitou otázku. Jinak celý tento blog se mi líbí. Fandím Heriette.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama